PÉNZÜGYI BEJEGYZÉSEK
Néhány percben, tömören.
|
Megtakarítások a különböző életszakaszokban
A legtöbbször hajlamosak vagyunk havonta 5-10 ezer forintot olyan felesleges dolgokra költeni, amelyekre igazából nincs is szükségünk. Ha hosszútávon jövedelmünk egy részét megtakarítási célra elkülönítjük, akkor már kis összegből is komoly summára tehetünk szert.
Mikor kezdjünk el megtakarítani?
A megtakarítást nem lehet elég korán elkezdeni. Akár már egészen fiatal gyermekünket érdemes megtani arra, hogy tudjon a pénzzel bánni. Az is igaz, hogy ahogy múlnak az évek, nem csak a megtakarítás, hanem az ezzel járó felelősség is nő. Az, hogy mennyi pénzt tudunk megtakarítani, nagyban függ attól, hogy milyen élethelyzetben vagyunk és mekkora havi jövedelem áll rendelkezésünkre.
A megtakarítás elkezdése előtt
Mielőtt takarékoskodni kezdenénk, gondoljuk végig azt, hogy milyen összegről tudunk adott rendszerességgel a megtakarításért cserébe lemondani. Világosan ki kell tűznünk a célt, amiért a takarékoskodásba egyáltalán belevágunk. Fontos az is, hogy megtakarításunk a házi készítésű költségvetésünk részét képezze és mindig naprakész információval rendelkezünk aktuális anyagi helyzetünket tekintve. Ha kiadás oldalunk a bevételeinket meghaladja, akkor el kell döntenünk, hogy mely költség elemet vagyunk hajlandóak kiiktatni. Ha bevételeink a kiadásokat meghaladják, máris nekivághatunk a tartalékolásnak.
Megtakarítási formák és célok életkor szerint
- Középiskola
A középiskolás évek alatt még rendszeres jövedelemmel nem rendelkezünk, de már elkezdünk ismerkedni a pénzügyekkel. Jó esetben a hitel helyett a megtakarítással találkozunk először, bár kezdetben csak a bankbetét formájában.
- Felsőfokú tanulmányok
Az egyetemi évek alatt még ritkán gondolunk bele abba, hogy nyugdíjas korunkban miből fogunk megélni, hiszen a nyugdíjba vonulás még távolinak tűnik. Ha stabil állami garanciával rendelkező megtakarítási formát keresünk, fordulhatunk az állampapírok felé. Első lakás megvásárlásához érdemes lehet akár lakáskasszában pénzt gyűjtenünk.
- Pályakezdő
Munkavállalóként igaz már nyugdíjjárulkot vonnak le fizetésünkból, de hamar szembesülünk vele, hogy nem saját, hanem a jelenlegi nyugdíjasok ellátását termeljük meg ezáltal. Igaz a nyugdíj még mindig nagyon távolinak tűnik, de fontos tudni azt, hogy az állami nyugdíj önmagában a megélhetéshez nem nyújt fedezetet.
- Családalapítás
A család bővülésével már szeretteink védelméről és a gyermekünk jövőjéről is gondoskodnunk kell. Állami támogatással a Start számlán pénzt gyűjthetünk a gyermek számára, de léteznek ennél komplexebb előtakarékossági megoldások is, mint a megtakarítással kombinált életbiztosítás.
- Életpálya csúcsa
Aktív felnőtt korban már pénzügyi düntéseink is racionalizálódnak, és látókörünket is bátrabban szélesítjük. Előtakarékosság kapcsán a cél, hogy minél magasabb hozamra tegyünk szert, melyért cserébe akár nagyobb kockázatot is képesek vagyunk bevállalni. Stabil hozamú, biztonságos megtakarítást érhetünk el kötvény, míg kiemelkedő hozamú de kockázatos befektetést a részvény vásárlásával.
- Nyugdíj előtakarékosság
Nyugdíj öngondoskodás kapcsán különféle előtalarékossági lehetőségekkel találkozhatunk. Állami támogatással egybeköthető a nyugdíj előtakarékossági számla, valamint az önkéntes nyugdíjpénztár is. Állami befolyástól függetlenül takarékoskodhatunk viszont a befektetéses biztosítás ígénybe vételével.
Amennyiben szeretne személyre szabottan megismerkedni előtakarékossági lehetőségeivel, forduljon bizalommal tanácsadóinkhoz, akik az ország egész területén elérhetőek az Ön számára.
Kalkulátorunkkal Ön is kiszámíthatja, hogy rendszeres megtakarítással hogyan képes anyagi tartalékot képezni
Kapcsolódó bejegyzések:
Vissza
06 1 58 58 555