PÉNZÜGYI BEJEGYZÉSEK
Néhány percben, tömören.
|
Megtakarítási ajánlatok 2013
A néhány éve kirobbant válság rávilágított arra, hogy milyen fontos az, hogy jövőnket bebiztosítsuk és még időben nekikezdjünk az előtakarékosságnak. Az öngondoskodást pedig nem lehet elég korán elkezdeni, sőt lényeges az is, hogy minél hamarabb megtanuljunk a pénzzel bánni.
A megtakarítás első lépése
Ahhoz, hogy hosszútávon és rendszeresen pénzt tudjunk megtakarítani, szükséges, hogy tisztában legyünk aktuális pénzügyi helyzetünkkel. Ennek első lépése, hogy elkészítjük egyéni költségvetésünket, ahol a bevétel oldal mellett a várható kiadásainkat is szerepeltetjük, így pénzügyi helyzetünk változását is állandóan nyomon követhetjük.
A költségek felvázolásával nem csak, hogy a hó végi pénzhiányt kerülhetjük el, hanem felmérhetjük azt is, hogy bevételeinkből mekkora összeget tudunk tartalékolni, anélkül, hogy meggondolatlan pénzügyi döntéseket hoznánk.
A megtakarítás kiválasztása kockázat alapján
Forrás: PSZÁF
Ismert és kevésbé ismert megtakarítási megoldások
- Bankszámla
A bankbetéttel már egészen fiatalon, akár középiskolás korban megismerkedhetünk. Ha a bankszámlán lévő pénzünket egy bizonyos ideig nélkülözni tudjuk, azt leköthetjük, bár valószínűleg csak alacsony kamatok mellett. Az új szabályok szerint ráadásul kamatjövedelmünk után EHO-t is fizetnünk kell, ami azt jelenti, hogy csekély nyereségünkből sem sok marad. A bankszámla nyújtotta lehetőségeket tehát ugyan alacsony kockázat mellett, könnyen hozzáférhetően, de csak alacsony kamatozással tudjuk kihasználni.
- Állampapír
A Magyar Államkincstárban vásárolható állampapírok a kötvény piac egyik legnépszerűbb szereplői. Azt jó, ha tudjuk, hogy amikor állampapírt vásárolunk, akkor gyakorlatilag az államnak kölcsönt adunk, melyet jellemzően a lejáratkor kamattal növelt értéken fizet vissza számunkra. Az állampapír előnyei, az egyszerűség, a könnyen kiszámíthatóság és az állami garancia, amely biztosítja, hogy a pénzünknél maradunk a vállalt futamidő végén.
Az állampapírok több szempontból is csoportosíthatjuk, így kamatozás és futamidő szerint is. Ez úgy néz ki, hogy a futamidő alapján megkülönböztetünk rövid- valamint és közép- és hosszú távú állampapírokat. Míg az állampapírok lehetnek fix- és változó kamatozásúak, de diszkont értékpapírok is. A fix kamatozású azt jelenti, hogy rögzített összegű kamatot fizetnek, a változónál a kamatozás pedig előre meghatározott feltételek szerint változik. Diszkont kincstárjegyet a névérték alatt vásárolhatunk, majd a lejáratkor a névértéket fizetik ki számunkra.
- Lakástakarékpénztár
Életünk egyik legfontosabb célja, az önálló otthon megteremtése. A lakáshoz jutást hivatottak segíteni a hazai piacon lakáscélú betétek gyűjtésére valamint lakáscélú hitelek nyújtására szakosodott pénzintézetek. A lakáskassza egy államilag támogatott előtakarékossági forma, amely a havonta történő rendszeres befizetés mellett megtakarítási majd hitelfelvételi lehetőséget nyújt. A lakáskassza szerződéses összege így az egyéni befizetésekből, a betéti kamatokból, az állami támogatásból és a tetszőlegesen igényelhető lakáshitelből adódik össze. Alapesetben 4 éves, de akár 6, 8, vagy 10 éves előtakarékossági opciót kínál.
- Önkéntes nyugdíjpénztár
Az állami nyugdíjhoz szükséges pénzt az aktív évek folyamán a fizetésünkből vonják ugyan le, de ennek összegyűjtése és kifizetése már a nyugdíjbiztosítási rendszer feladata. Mivel a nyugdíjrendszer válsága elkerülhetetlen, így néhány évtized múlva az állami nyugdíjak kifizetése is igen csak kétséges. Ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy privát nyugdíjunk legyen, megfelelő öngondoskodási alapot kell teremtenünk, akár állami segítséggel. Önkéntes nyugdíjpénztári tagok lehetünk úgy, hogy egyéni befizetéseink egy része a személyi jövedelemadóból visszaigényelhető. Ezen kívül a munkáltató is vállalhatja a tagdíj fizetését, igaz ebben az esetben az állami kedvezmény már nem jár.
- Befektetési alapok
A befektetési alap a befektetők vagyonát gyűjti össze, úgy hogy közben a nagy vagyontömeg miatt alacsonyabb költséggel és kockázattal képesek működni. Az összegyűjtött megtakarítást a befektetési alap függvényében állampapírba, bankbetétbe, ingatlanba, részvénybe is fektethetjük, nyereségünk pedig a befektetési jegy árfolyamának növekedésével keletkezik.
Ismerkedjen meg más, az államtól független előtakarékossági megoldásokkal is. Kérjen ajánlatot tanácsadóinktól és szakértő munkatársunk egy személyes találkozás keretén belül készséggel felvázolja lehetőségeit.
Kalkulátorunk segítségével előzetesen is tájékozódhat arról, hogy rendszeres megtakarítással hogyan képes már meglévő vagyonát gyarapítani.
Kapcsolódó bejegyzések:
Vissza
06 1 58 58 555